Auction archive: Lot number 3005

Julia Beck, Franskt strandlandskap med näckrosor

Fine Art & Antiques
7 Dec 2016 - 8 Dec 2016
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$8,686 - US$10,858
SEK130,000
ca. US$14,116

Fine Art & Antiques
7 Dec 2016 - 8 Dec 2016
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$8,686 - US$10,858
SEK130,000
ca. US$14,116

JULIA BECK (tidigare PER EKSTRÖM 1853-1935 Franskt landskap med näckrosor - L'Etang Saint-Cucufa, nära Vaucresson Olja på duk, 84 x 38 cm. . PROVENIENS Privat samling . UTSTÄLLD Impressionismen och Norden, Nationalmuseum, Stockholm 2003, katalognr 43 (utställd som en målning utförd av Per Ekström Per Ekström August Strindberg Yttre och inre landskap, Millesgården, Lidingö 2000 (utställd som en målning utförd av Per Ekström . LITTERATUR Nationalmuseum: Imressionismen och Norden - Det sena 1800-talets franska avantgardekonst och konsten i Norden 1870-1920, utställningskatalog, 2003, avbildad i färg sidan 31. . Detta nyupptäckta verk som föreställer ett franskt flodlandskap ned näckrosor i förgrunden av Julia Beck har fram till idag ansetts vara ett verk av konstnären Per Ekström och som sådant både katalogiserats och varit utställt vid åtminstone två till fällen de senaste åren. Den främsta orsaken till den tidigare tillskrivningen beror sannolikt på att kunskapen och kännedomen om Julia Becks konstnärskap och gärning varit knapphändig fram till idag. Det är först i efterföljden av de senaste årens auktionsförsäljningar av nyupptäckta verk av Julia Beck som hennes remarkabla konstnärliga gärning har uppmärksammats i både litteratur, dokumentärfilm samt i museala sammanhang. Målningen som är osignerad och odaterad visar därtill kompositionsmässigt stora likheter med en annan målning av Per Ekström "Franskt landskap med näckrosor", även den odaterad (M. Hofrén, "Per Ekström. Människan och målaren", 1947, sid 152-153, fig 51; utst. kat. Nationalmuseum, "Impressionismen och Norden", 2000, sid 32, ill. 43). Det faktum att Julia Beck från 1884 periodvis umgicks flitigt med Ekström i Normandie har givetvis också varit en bidragande faktor. Motivets likhet med ett av Claude Monets favoritmotiv är slående, Monets första målning med näckrosor som motiv, "Japansk bro över damm med näckrosor", tillkom i hans hem i Giverny 1889. 1875 hade den franska botanikern Joseph Bory Latour-Marliac anlagt en näckrosdamm i sitt hem i Le Temple sur lot i Aquitaine,; världens första näckrosdamm. Latour-Marliac inledde där experiment med att korsa den franska vita näckrosen med exotiska färgrika exemplar. Bl. a. importerade han röda näckrosor från sjön Fagertärn i Sverige. Hans korsbefruktningar ställdes ut på Världsutställningen i Paris 1889 där de väckte sensation och bl. a. sågs av Monet. Även Beck torde ha haft tillfälle att beskåda dessa, då hon var representerad på den svenska avdelningen med en målning. Att intresse för näckrosor låg i tiden visar även en målning av Bruno Liljefors "Änder", utförd under hans återbesök i Grèz-sur-Loing 1887, vilken visar ett utsnitt av floden med en vattenyta täckt av näckrosor (B. Lindwall, "Konstnärskolonien i Gréz", 1993, avb. sid. 124). Målningen är troligen utförd efter år 1900 i Vaucresson dit hon flyttade för gott 1888. Kåa Wennberg omnämner detta i "Julia Beck", 2012: I den lilla staden Vaucresson två mil väster om Paris fann hon den perfekta platsen för att måla och här bestämda hon sig för att slå sig ned-hon blev kvar här resten av sitt liv. (...) Vackert belägen i en dal och omgiven av grönskande kullar var Vaucresson en tacksam plats om man som Julia Beck sökte natursköna motiv". Målningens flodlandskap visar stora likheter med två av hennes mästervek som nyligen har sålts på auktion och som båda satt auktionsrekord, varav den senaste såldes för över en och en halv miljon kronor. Att tolka färg- och ljusverkningarna i en speglande vattenyta var någonting som i hög grad tillhörde impressionisternas tankegods och här har Beck anammat det till fullo. Näckrosbladen är återgivna i enskilda penseldrag i ett spektrum av färgnyanser och hon har fokuserat intresset på vattnets speglingar av den omgivande naturen och atmosfären. Trots att näckrosbladen varierar i färg, förstärks färgskiftningarna under inverkan av vind samt vattnets rörelser. Julia Beck hade levt så länge i Frankrike att hennes konst var fr

7 Dec 2016 - 8 Dec 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

7 Dec 2016 - 8 Dec 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407