KAJ FRANCK "Prisma", vas, Nuutajärvi, Finland 1964, underfång i gult och blått, slipad dekor, signerad K. Franck Nuutajärvi Notsjö -64, höjd 22 cm; mindre nagg HISTORIK Formgiven 1953, i produktion till och med 1968. LITTERATUR Jämför The Art of Glass Kaj Franck 100 år, Finlands Glasmuseum, 2011, s.127.