Religious scene, c. 1899. Unsigned. Accompanying photo: "Enligt min mening är å detta fotografi avbildade målning med bibliskt motiv utförd av Karl Isakson någon gång i slutet av 1890-talet. Stockholm den 5 oktober 1977 (Gustaf Engwall fil dr). Watercolour and gouache on paper. Visible size 21×26 cm.
Condition report on request. Please contact: modernart@bruun-rasmussen.dk