Auction archive: Lot number 768

LEANDER ENGSTRÖM, 1886-1927, Grannarnas hus -

Modern Art & Design
25 Oct 2011 - 26 Oct 2011
SEK400,000 - SEK500,000
ca. US$60,162 - US$75,202
SEK320,000
ca. US$48,129

Modern Art & Design
25 Oct 2011 - 26 Oct 2011
SEK400,000 - SEK500,000
ca. US$60,162 - US$75,202
SEK320,000
ca. US$48,129

LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Grannarnas hus - Settignano, Italien Signerad Leander Engström Olja på duk, 77,5 x 71 cm. Utförd 1921 PROVENIENS Fru Märta Zätterström UTSTÄLLD Höstutställningen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1921 LITTERATUR Nils Palmgren: Leander Engström Stockholm 1939, omnämnd sidan 117f, avbildad sidan 100 Efter 1:a världskrigets slut begav sig Leander Engström i sällskap med konsthistorikerna Ragnar Hoppe och Greger Paulsson samt konstnärskollegan Einar Jolin till sydligare breddgrader. Siktet var inställt på Italien och här kom Leander Engström att förälska sig i det italienska landskapet. Resan gjorde ett så betydande intryck på Engström att han till nyåret 1921 bestämde sig för att tillsammans med sin familj flytta till Florens och slog sig efter en kort tid ner i det närliggande Settignano. I och med flytten till Italien kom Leander Engströms måleri att förändras och utvecklas. Huvudsakligen koncentrerades motiven till det italienska landskapet i kombination med porträtt. Familjen Engström umgicks flitigt med konstnärsvännen Arvid Fougstedt och hans familj, även de bosatta på den italienska landsbygden. Engström influerades av Fougstedts måleri och utvecklade ett allt mer detaljrikt måleri som så småningom skulle resultera i den nya sakligheten.Under månaderna i Italien studerade Engström med stor fascination den italienska konsten under 1300-1400-talet, före renässansens intåg. Konstnärer som Giotto, Lorenzetti och Gaddi med sina målningar där landskapet och figurerna fick utgöra en fri och rytmisk sammansmältning av konstnärens eget intryck av naturen, influerade och inspirerade särskilt. Åke Fant beskriver Engströms måleri under Italienvistelsen i boken Leander Engström från 1986: "Leander Engströms italienska måleri är strängt geometriskt uppbyggt. Arkitektoniska element i hans målningar är starkt stiliserade och landskapets böjda linjer är underordnade helhetskompositionen. Därigenom får de en ytmässig karaktär som understryks av färgernas ytmässiga plan. Blått är inte längre ensamt dominerande. Gröna, ockra och röda klanger i rena fält spelar en minst lika stor roll. De stiliserade figurerna är underordnade kompositionens helhet. Genom dessa komponenter uppstår en monumental verkan i bilderna." Auktionens målning Grannarnas Hus är målad i Settignano under nämnda vistelse. I september månad 1921 återvände Engström till Sverige för att stå som intendent för Liljevalchs höstsalong. En av målningarna Engström valde att visa under nämnda utställning var just Grannarnas Hus, tillsammans med verk av Hans Johansson Norsbo och Arvid Fougstedt Engströms bilder fick sorgligt nog utstå hårdast kritik från pressen vilket gjorde honom mycket illa till mods. Dock fanns här någon enstaka som förstod och, åtminstone delvis, uppskattade Engströms måleri, bland dessa Tor Hedberg som i Dagens Nyheter förklarade Engströms måleri med följande ord den 12 oktober: "Det är Italien sett i en glasklar luft, man vore nästan frestad säga i ett lufttomt rum. Allt står hårt, fast och klart, strängt avgränsat med sina lokalfärger oförmedlade bredvid varandra, inga lufttoner, intet ljusdunkel. Insmickrande är det sannerligen icke, knappast vackert, men imponerande och intresseväckande genom den järnhårda konsekvens varmed det genomförts. Det torde dock få betraktas som en övergående fas i konstnärens produktion - ett experiment, vars hållbarhet konstnären velat pröva genom att spänna det till bristningsgränsen." Denna söt-sura recension visar på ett tydligt sätt hur svårt det var för Leander Engström att erkännas under sin egen tid. Idag räknas Leander Engström till en av våra viktigaste och främsta modernister, vars konstnärskap flitigt hyllas och framhävs.

25 Oct 2011 - 26 Oct 2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

25 Oct 2011 - 26 Oct 2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407