PYOTR PETROV (bronsgjutare verksam i Moskva omkring 1830-1835), ljusstake, Nikolaus I, Moskva, signerad M P P i kyriliska bokstäver, delvis brännförgylld brons och mässing, fotplatta med vinlövsbård och roulettedekor, slipad pelare i mörkblå glasmassa, urnformad ljuspipa med vinlöv, höjd 28,5 cm; slitage, något bucklig, enstaka nagg LITTERATUR: Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 189, jämför ljusstake och detalj av Petrovs stämpel