Objektsbeskrivning MANNERHEIM-SPARRE, EVA. Bröllopsresan. Beskrivning av en resa i Fjärrkarelen sommaren 1893. Stockholm (Konstvärlden) 1945. 4:o (ca 242x195 mm). 10 signerade etsningar Loius Sparre (alla) o. text lösa i omslag. Originalkartong av halvpergament, rikt guldornerad rygg. Marmorerad pergamentskodd kassett, lätt nött. Upplaga tryckt i 180 nr. ex., detta nr 5. Bokens typografi och red. av Otto G. Carlsund.