Auction archive: Lot number 12005-136

Marc Chagall: Rachel hides her father's household Gods. Unsigned. Lithograph in colours from Dessins pour la Bible 1960. Unframed.

DKK2,000
ca. US$294

DKK2,000
ca. US$294

Rachel hides her father's household Gods. Unsigned. Lithograph in colours from Dessins pour la Bible 1960. Verso with B/W original lithograph, Mourlot 265. Sheet size 35.3×26.1 cm. Unframed. CHAGALL og BIBELEN. I 1931 accepterede Chagall at udføre 105 originale æstninger til illustration af den jødiske Bibel (Det Gamle Testamente). Efter en rejse til Ægypten, Syrien og Palæstina begyndte Chagall at radere pladerne, og han havde raderet 66 af pladerne, da arbejdet blev afbrudt i 1939 af 2. Verdenskrig, hvor Chagall flygtede til eksil i USA og forlæggeren Vollard døde. Ved Chagalls hjemkomst til Frankrig i 1952 foreslog forlæggeren Teriade, der havde erhvervet de 66 kobberplader fra Vollards dødsbo, at Chagall fuldendte værket. Fra 1952–55 raderede Chagall de resterende plader. I 1956 udkom kæmpeværket så i 2 bind med 105 æstninger trykt i et oplag på 395 eksemplarer. Det eksklusive oplag - og prisen - gjorde Chagalls BIBEL utilnærmelig for de fleste, så Teriade foreslog Chagall at lave en “folkeudgave” med store reproduktioner af de 105 ætsninger + 16 nyskabte originale farvelitografier med bibelske temaer. Denne udgave udkom i 1956 i et oplag på 6500 eksemplarer. De to BIBEL-udgivelser fra 1956 blev en enorm succes og Teriade overtalte Chagall til at udgive endnu en BIBEL i 1960. Den indeholdt sort/hvide reproduktioner af bibelske tegninger samt 24 original litografier i farver med bibelske motiver. Oplaget på denne udgave var ligeledes 6500 eksemplarer. Samtlige litografier fra de 2 BIBEL’er med litografier udkom i såvel et usigneret som et signeret oplag. Trykgangen er den samme i begge oplag, kun papirtypen er forskellig, og som alle Chagalls originalgrafiske værker er de afbildet og beskrevet i værkfortegnelsen af Mourlot. Ethvert originallitografi af Chagall har således et Mourlot nummer samt en titel. This lot is subject to Artist's Royalty . Artist’s Royalty In accordance with Danish copyright law, an additional royalty fee is to be paid for the purchase of works by contemporary Danish artist and some international artists who are either still alive, or who died within the last 70 years. × Read more
Perfect condition, never framed.

30 Jan 2020
Bruun Rasmussen Auctioneers
Bredgade 33
1260 København K
Denmark
info@bruun-rasmussen.dk
+45 8818 1111
+45 8818 1112

30 Jan 2020
Bruun Rasmussen Auctioneers
Bredgade 33
1260 København K
Denmark
info@bruun-rasmussen.dk
+45 8818 1111
+45 8818 1112