Auction archive: Lot number 114

Mikael Jansson, Mini Andén 1996

Contemporary
13 Nov 2012
SEK100,000 - SEK150,000
ca. US$14,902 - US$22,354
SEK135,000
ca. US$20,118

Contemporary
13 Nov 2012
SEK100,000 - SEK150,000
ca. US$14,902 - US$22,354
SEK135,000
ca. US$20,118

MIKAEL JANSSON född 1958 Mini Andén, Stockholm Studio 1996 Signerad, daterad och numrerad på baksidan Mikael Jansson 2004, nr 1/1 (Ed. 1 + 1 AP). Gelatinsilverfotografi monterat på glas, 157 x 125 cm. PROVENIENS Galleri Christian Larsen, Stockholm Mikael Jansson anses vara en av vår tids främsta modefotografer. Han har sedan många år världens största modemagasin och mode- och kosmetikahus som sina uppdragsgivare. Däribland kan nämnas Dior, Calvin Klein och Donna Karan samt tidskrifter som franska och amerikanska Vogue. Mikael Jansson inledde sin karriär i mitten av åttiotalet som assistent hos modefotografiets nestor Richard Avedon Här utvecklade han den konstnärliga blick och tekniska skicklighet som han idag är så välkänd för. Han drivs av en nyfikenhet inför andra kulturer och den äventyrslystna känslan reflekteras ofta i hans uppmärksammade reklamkampanjer. Mikael Jansson har med sina bilder tagit ett stort kliv rakt in i den samtida modefotografins historia. Med hjälp av all världens modeller skapar han ikoner av sin egen tid. Mikael Jansson har också gjort sig ett namn i konstvärlden efter flera uppmärksammade utställningar och böcker. Auktionens bild från 1996 som visar vår svenska supermodell Mini Andén. Det närmast monumentala fotografiet är också mycket speciellt då det är det enda exemplaret, förutom ett artist proof, i sitt slag. Den unika kontrasten mellan det ytterligt glamourösa och det närmast råa dokumentära är typiskt för det uttryck som har gjort Mikael Jansson till en av världens mest berömda och tydligast igenkännbara modefotografer.

13 Nov 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

13 Nov 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407