Auction archive: Lot number 2000

[Kamp Vught. N.S.B.] Archief Andreas Johannes de Lange (1925-1984)

Auction 04.12.2019
4 Dec 2019
€100 - €200
ca. US$110 - US$221
€180
ca. US$199

Auction 04.12.2019
4 Dec 2019
€100 - €200
ca. US$110 - US$221
€180
ca. US$199

Moderne ringbandmap met los daarin gestoken ca. 100 brieven, (juridische) documenten, krantenartikelen en enkele andere stukken, voornamelijk met betrekking tot de Goudse N.S.B'er en N.S.K.K.'er Andreas Johannes de Lange en zijn naoorlogse gevangenschap in kamp Vught, Duindorp (Scheveningen), etc. Bevat ook stukken m.b.t. familieleden van De Lange, en een serie (vnl. naoorlogse) levensmiddelenkaarten. Het interessante persoonlijke archiefje is begin 21ste eeuw geordend door Yvonne de Lange, dochter van Andreas de Lange. In het archief zijn door haar geschreven brieven uit 2001 opgenomen, met verzoeken om informatie aan het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie, omtrent haar vader. De gevraagde informatie is aanwezig in fotokopie, onder andere het proces-verbaal van 20 december 1945, met de verklaring van Andreas de Lange: "Begin 1943 heb ik mij vrijwillig gemeld voor dienstneming bij de N.S.K.K. [Nationalsozialistisches Kraftfahrkorps] omdat ik veel voor die organisatie voelde. Tot het einde van de oorlog ben ik in dienst van de N.S.K.K. geweest, respectievelijk als Anwärter tot 2 april 1943, als Sturmmann tot 28 april 1944, als Obersturmmann tot 9 november 1944, als Rottenführer tot 1 april 1945 en als Obergefreiter tot de capitulatie van Duitschland. (...) Ik droeg de uniform van de N.S.K.K. en was bewapend met karabijn en bajonet. (...) Mijn ouders kregen extra levensmiddelenkaarten [1x opgenomen in het archief], kolen en eten uit de N.S.V. keuken omdat ik bij de N.S.K.K. in dienst was. Gelijk met mijn aanmelding voor de N.S.K.K. heb ik mij aangemeld als sympathiseerend lid van de N.S.B., daar men mij had verteld, dat dit nodig was om bij de N.S.K.K. te komen. (...)." De Lange geeft vervolgens aan dat hij in 1944 automatisch werd overgeschreven als gewoon lid van de N.S.B. en nooit als lid bedankt heeft. Ook verklaart hij dat het nationaalsocialisme niet bracht wat het beloofde. Als medewerker van Plateelbakkerij Zuid-Holland was het zijn chef Schwarze die hem met propaganda tot het nationaalsocialisme had gebracht. In het archief bevinden zich indringende brieven door De Lange aan zijn familie ("lieve ouders, broers en zusje"), en de antwoorden daarop, uit 1945-1946, uit kamp Vught en Gevangenkamp Duindorp te Scheveningen. Een ontslagbewijs van het tehuis voor Jeugdzorg te Rotterdam bewijst dat De Lange pas op 14 september 1948 vrijkwam. Uit enkele krantenartikelen blijkt dat De Lange met 2 andere collaborateurs betrokken is geweest bij een schermutseling in december 1942, met als gevolg dat de joodse E. Mayer werd gearresteerd en op transport werd gezet naar Auschwitz, waaruit hij nooit terugkeerde.

4 Dec 2019
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Netherlands
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138

4 Dec 2019
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Netherlands
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138