Auction archive: Lot number 425

Nils Dardel, Fågelskrämman III

Modern Art & Design
19 Apr 2016 - 20 Apr 2016
SEK350,000 - SEK400,000
ca. US$43,126 - US$49,287
SEK350,000
ca. US$43,126

Modern Art & Design
19 Apr 2016 - 20 Apr 2016
SEK350,000 - SEK400,000
ca. US$43,126 - US$49,287
SEK350,000
ca. US$43,126

NILS DARDEL 1888-1943 Fågelskrämman III Signerad och daterad Dardel 1934. Akvarell på papper, 40 x 31 cm. UTSTÄLLD Nils Dardel Föreningen för nutida konst, katalog 2, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1939, katalognr 225 LITTERATUR Karl Asplund: Nils Dardel del II, SAK 1958, katalogiserad under år 1934, sidan 264, samt omnämnd på sidorna 177 ff. "Långt mera intrikat - och oändligt omdebatterad - och oändligt omdebatterad - är den andra målningen, "Fågelskrämman", ett motiv som synbarligen förföljt honom och föreligger i fyra varianter. Fågelskrämman är en manskostym, liksom korsfäst med starkt poängterande spikar på ett träkors, en vit virad trasa till huvud och en röd barett. På ena korsarmen hänger en död korp, en olycksfågel. - Till vänster står tavlans onda genius, en ung, vitklädd Jugendaktig slank flicka men ornamentalt böljande långt svart hårt, som lätt intresserat klipper huvudet av en liten fågel. Målningen har på utställningar förekommit under den enligt min mening missvisande titeln "Flickan och döden". Motivet förebådas redan tidigt hos Dardel i "Utan pardon" 1919 i den lilla japanska gossen vilken som en detalj i tavlans ohyggligheter klipper huvudet av en fågel. Detta är utan tvivel en symbol för den ångestplågade konstnären själv, ett motiv vilket som jag påpekat kanske hänger samman med den huvudknipsande gubben i Pär Lagerkvists "Himlens hemlighet". Det tas nu som ofta annars hos Dardel upp med envis intensitet och ny innebörd, som synes mig ganska klar: Fågelskrämman, mannen, är ingenting som den stackars lilla fågeln behöver vara rädd för, det är den ljuvliga och änglalika flickan som är den farliga. Det ligger nära tillhands att erinra sig att målningen är utförd 1934, det definitiva skilsmässoåret, men motivet har legat latent hos honom tidigare." Karl Asplund

19 Apr 2016 - 20 Apr 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

19 Apr 2016 - 20 Apr 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407