Auction archive: Lot number 577

Nils von Dardel, Bältespännarna

Modern Art & Design
10 May 2017 - 11 May 2017
SEK150,000 - SEK175,000
ca. US$17,081 - US$19,928
SEK130,000
ca. US$14,804

Modern Art & Design
10 May 2017 - 11 May 2017
SEK150,000 - SEK175,000
ca. US$17,081 - US$19,928
SEK130,000
ca. US$14,804

NILS VON DARDEL 1888-1943 Bältespännarna Signerad och daterad Nils von Dardel 1910. Olja på duk , 65 x 81 cm. Etikett verso "Bältespännaren, Stafsund, kat.nr 16" annan etikett verso "K 25" Stämpel på spännram verso, "Exposition Nils Dardel Stockholm".....(1939, utställningen öppnade 20 september) . PROVENIENS Familjen Dardel, Stafsund, Ekerö Privat samling, Stockholm Privat samling, Hälsingland . UTSTÄLLD Nils Dardel - Minnesutställning, SAK, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1955, katalognr 25 Nils Dardel Föreningen för Nutida Konst, katalog No 2, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1939, katalognr 16 (under år 1911) . LITTERATUR Karl Asplund: Nils Dardel del 1,SAK 1957, Ungdomstiden 1888-1921, avbildad och omnämnd på sidan 58, omnämns även i illustrationsförteckning sidan 222 Upptagen i förteckningen över konstnärens arbeten sidan 256 . " ...1910 signerar han ett litet stilleben i dämpade grå blågröna toner, Bältespännarna", med Molins grupp studerad och framställd i Cézannes anda med prokubistiskt stiliserade kurvor. Årtalet är förvånande. Man skulle trott att målningen är tillkommen efter de första intrycken i Paris och det är ju möjligt. Men han måste ha känt Cézanne genom reproduktioner..."

10 May 2017 - 11 May 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

10 May 2017 - 11 May 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407