Auction archive: Lot number 520

Albert Mertz, "6"

Moderna & Nutida
24 Nov 2020
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,330 - US$2,913

Albert Mertz, "6"

Moderna & Nutida
24 Nov 2020
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,330 - US$2,913

Objektsbeskrivning ALBERT MERTZ Danmark 1920-1990 "6" Signerad och daterad på baksidan Albert Mertz 1982. gouache på pannå av papp, 55 x 103 cm PROVENIENS Privat samling, Bryssel Albert Mertz var bara 13 år när han först ställde ut på Kunstnernes Efterårsudstilling 1936. Från 1936 till 1938 studerade han vid Det Kongelige Danske Kunstakademi under Aksel Jørgensen. Han experimenterade med pointillism och surrealism innan han vände sig till filmskapandet och spelade in Danmarks första experimentella film Flugten (1942). I slutet av 1940-talet blev han en av de ledande artisterna i Linien II och arbetade i en förenklad konstruktivistisk stil med ett begränsat antal starka färger. I slutet av 1950-talet associerade han sig med den tyskfödda Arthur Köpcke som öppnade ett galleri i Köpenhamn som blev populärt bland konstnärer som arbetade med Fluxus och Neo-Dada. Från 1962 till 1976 bodde Mertz i Frankrike där han målade i sina karakteristiska röda och blå färger. För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

24 Nov 2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

24 Nov 2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407