Miraculum Mundi. Sammelband mit 4 (von 5) Schriften. Amsterdam, Jansson, 1653-1659. 15,5 x 9,5 cm. Pergamentband der Zeit (Deckel monogrammiert: P.I.S.M.D. 1668, gebräunt und etwas bestoßen). [*]
Vier lateinische Erstausgaben zum Zyklus des Miraculum Mundi, meist etwa zeitgleich auch auf Deutsch veröffentlicht. – Enthält in der Reihenfolge der Bindung: I.: Explicatio tractatuli, qui Miraculum Mundi inscribitur … 1656. 71 S. – II.: Miraculi Mundi continuatio, in qua tota natura denudatur, & toti Mundo nudè ob oculos ponitur … Mit 3 gefalteten Kupfertafeln. 1658. 133 S. – III.: Annotationes in nuper editam continuationem Miraculi Mundi. 1659. 37 S. – IV.: Miraculum Mundi, sive plena perfectaque descriptio admirabilis naturae, ac proprietatis potentissimi subiecti, Ab antiquis Menstruum Universale sive Mercurius Philosophorum dicti: Quo Vegetabilia, Animalia & Mineralia facillime in saluberrima Medicamenta, & imperfecta Metalla in permanentia ac perfecta transmutari possunt. 1653. 85 (von 87) S. – Ohne Titelblatt (beginnt mit der Praefatio ad Lectorem) und entgegen der Chronologie am Schluss eingebunden. – “A treatise on the universal solvent, the mercury of the philosophers, and the transmutation of metals. An edition of this text in German appeared almost simultaneously.” (Neville I, S. 533). – Nur teilweise leicht gebräunt.