Pablo Picasso (1881 - 1973) "Wojna i Pokój", 1961 r. kredka/papier, 36 x 26 cm (arkusz, w świetle passe-partout) rysunek na druku strony tytułowej książki z napisem: 'LA | GUERRE | ET LA PAIX' sygnowany l.d.: 'Picasso' oraz datowany p.d.: '27. II. 61' dedykacja z lewej: ‘ Pour Dominique Sassi | son ami | Picasso’ OPINIE: - certyfikat wydany przez syna artysty, Claude'a Ruiz Picasso (na zdjęciu pracy, 6 września 2006) - certyfikat wydany przez córkę artysty, Maya Widmaier-Picasso (na zdjęciu pracy, 18 lutego 2007) Pod koniec 1951 Picasso rozpoczął pracę nad słynnym monumentalnym dyptykiem malarskim "Wojna i Pokój" (1952). Realizowany w ramach serii panneau dekoracyjnych do siedziby izraelskiego parlamentu - Knesetu, obraz znalazł się ostatecznie w Kaplicy Pokoju na Zamku Vallauris. Przygotowując się do realizacji tematu, Picasso rozwijał swój język wypowiedzi wizualnej wykonując pomiędzy październikiem 1951 a wrześniem 1952 około 300 szkiców rysunkowych. W tym okresie towarzyszył mu, widując się z Picassem niemal codziennie, młody komunizujący poeta, eseista, dziennikarz i pisarz, Claude Roy. Owocem rozmów artysty i pisarza stała się książka "Picasso. La Guerre et la Paix" (I wyd. 1954) bogato ilustrowana pracami Picassa. W 1961 Picasso wykonał na stronie tytułowej tej książki rysunek z dedykacją dla Dominique’a Sassi, przyjaciela i rzemieślnika, który w latach 40., 50. i 60. asystował artyście podczas wypalania jego prac w atelier ceramicznym Madoura w Vallauris. Estymacja: 350 000 - 450 000