PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Trygghetsfaktor Signerad och daterad PvS -70. Olja på duk, 116 x 89 cm LITTERATUR: Philip von Schantz; Fiskens tecken, Uddevalla 1997, målningen avbildad på sidan 142. Allan Ellenius; Philip von Schantz Still Lifes, Trelleborg 1991, "Security Factor", jämför med målningen avbildad på sidan 7. Nils-Göran Hökby; Philip von Schantz - Inte bara bär, Stockholm 1993, jämför med målningen avbildad på sidan 41.