Auction archive: Lot number 591

[Prachtig exemplaar van een iconisch boek] Het groote tafereel der dwaasheid,

Auction 29.06.2020
29 Jun 2020
€4,500 - €9,000
ca. US$5,063 - US$10,127
€4,400
ca. US$4,951

Auction 29.06.2020
29 Jun 2020
€4,500 - €9,000
ca. US$5,063 - US$10,127
€4,400
ca. US$4,951

vertoonende de opkomst, voortgang en ondergang der actie, bubbel en windnegotie, in Vrankryk, Engeland, en de Nederlanden, gepleegt in den jaare MDCCXX. Zynde een verzameling van alle de conditien en projecten van de opgeregte compagnien van assurantiem navoigatie, commercie, &c. in Nederland (...). Als meede konst-plaaten, comedien en gedigten. Gedrukt tot waarschouwinge voor de nakomelingen, in 't noodlottige jaar, voor veel zotte en wyze. 1720 (kort na 1720?). 5 delen in één band, (2),25,(1); 52; 31[=29],(1); 8; 9 letterdruk p., gevolgd door 82 gegraveerde platen, voor het overgrote deel dubbel-p. en/ of uitslaand (inclusief Pasquins windkaart (kaartspel), Floraes gecks-kap, een kaart van Louisiana, een groot uitslaande paskaart van Enkhuizen en omgeving, een serie van 8 dwergen en portretten van John Law en Quinquenpoix), zeer fraai gebonden in verguld vol marokijn in oude stijl door G. von Hahn (gesigneerd op het achterplat), folio (38 x 24,5 cm). Over het algemeen een zeer goed, intern professioneel gerestaureerd exemplaar. De titelpagina licht gebruind en met (aangevezelde) dunne plekken, de uitslaande platen hier en daar verstevigd op de vouwen. In één tekstdeel worden p. 27-28 overgeslagen zoals altijd. Begerenswaardig exemplaar met relatief een zeer groot aantal platen, van dit beroemde satirische werk over de "Mississippi bubble" en de aanstchters John Law en Antoine Crozat. De zeer vaardig gegraveerde platen tonen op fantastisch humoristische wijze de opkomst en neergang van deze rampzalige speculatie. Het aantal platen in individuele exemplaren varieert. Kress 3217 (85 platen, "there are various reasons for believing that the actual date of first publication was later than 1720"); Sabin 28932, waarbij wordt opgemerkt dat het aantal platen kan varieren van 60 tot 74.

29 Jun 2020
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Netherlands
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138

29 Jun 2020
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Netherlands
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138