Objektsbeskrivning PREBEN HORNUNG Danmark 1919-1989 Ludvigsminde Monogramsignerad PH samt signerad, betitlad och daterad på baksidan 1986. Olja på duk, 79 x 112 cm. Preben Hornung fick sin utbildning i Köpenhamn bland annat på Konsthantverkarskolan 1936 - 1938 och på Kunstakademiets malerskole 1941- 1946. Hans tidigaste målningar från 1930-talet karakteriserades av abstrakt kolorism och under sin karriär intog han en central roll i den abstrakta konstens utveckling i Danmark. Hornung har skildrat teknikens värld - detaljer av fabriker, järnkonstruktioner m. m. - i till synes nonfigurativa målningar. Han hade också framgång som porträttmålare. PROVENIENS Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Modern Art, Köpenhamn 2014, katalognr 871 därefter i privat samling, Bryssel För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se