SKRIVBORD, högklassigt stockholmsarbete i empire, av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833), otydligt märkt JÖhman med krita, fristående, mahognyfanerat, brännförgyllda beslag, träskuren dekor förgylld med polerat guld och slagmetall, skinnklädd skiva med guldsnitt, låskläpppar i form av lejonmaskaroner, tre lådor med källade långsidor, volutdekor kring mittersta lådan, benanfanger i form av skulpterade klassicerande kvinnohuvuden med dok tillskrivna Ernst Philip Thoman (hovbildhuggare i Stockholm 1760-1833), svängda ben med avslutande tassfötter, fotplatta med svärtade kulfötter, höjd 78, 128 x 72 cm; smärre lagningar PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2002, nr 1082 LITTERATUR: Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del III, Stockholm 1935, jämför bord från Ulriksdals slott med närmast identiska ben sidan 70, bild 951 & 952 Export prohibition Changes