Auction archive: Lot number 2106

Spegel från Nynäs slott

Fine Art & Antiques
10 Dec 2019
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$8,391 - US$10,489

Spegel från Nynäs slott

Fine Art & Antiques
10 Dec 2019
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$8,391 - US$10,489

SPEGEL från NYNÄS SLOTT, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, av Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799) och Anders Öberg (rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800), signerad IÅ under krona, AÖB samt ETG (oidentifierad stämpel), Stockholms hallstämpel 1781, träskuren dekor, delvis originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, räfflad sköld krönt kärve, draperi- och blomsterfestong, volutformad båge med valvformade öppningar, ramen med blad- och pärlstav, nedre sarg med lagerfestonger och fleuronger, fasettslipade kvicksilverfolierade glas och bakstycke i original, krönets baksida med blyerts påskrift Löjtnantens spegel, 200 x 70 cm; ställvisa retuscher PROVENIENS: Adelsmannen godsägare David Henrik Hildebrand (1712-1791) gift med Agneta Sofia Söderström (1734-1796), Nynäs slott, Bälinge socken, Södermanlands län genom arv inom ätterna Hildebrand och Bonde genom köp Johan August Gripenstedt (1813-1874) gift med Eva Anckarsvärd (1819-1887) genom arv sonen friherre kammarjunkare Johan Theodor Gripenstedt (1851-1918), ägare av Bystad med Brevens bruk fideikommiss 1874-1918 och Nynäs slott 1914-1918 brorsdottern Dagmar Carolina Michaëlla Gripenstedt (1888-1969) gift med Magnus Reinhold Elgenstierna (1877-1960) OTRYCKTA KÄLLOR: Svea Hovrätt, Adliga bouppteckningar, SE/RA/420422/01/E IX b/138 (1792 12/1-20/1), bildid: C0100746_00352, David Henrik Hildebrand, speglarna finns upptagna i bouppteckningen; "Nedtagna ock på ett ställe samlade i avseende till Sätes=byggnaden förnärvarande Reparation äro följande 2. St. Större Speglar a 25 RB 50:" Under 1600-talets mitt började det nuvarande Nynäs slott av bebyggas av Erik Karlsson Gyllenstierna, egendomen gick sedan i arv inom släkten Gyllenstierna fram till 1744, då Beata Gyllenstierna testamenterade egendomen till friherren Claes Gustaf Rålamb, en av hennes släktingar. Rålambs änka sålde Nynäs 1769 till ryttmästaren David Henrik Hildebrand (1712-1791), som var en av de rikaste privatpersonerna i 1700-talets Sverige. Hildebrand mötte en nergången anläggning; "Stenhuset aldeles otiänelig...", "de andra husen dels nedfallen..." och "trädgården så sumpig at inga trän der kunna trifwas." skrev han bland annat i ett brev 1769. Hildebrand satte igång ett omfattande upprustningsarbete på såväl byggnader som tomt. Han lät bygga ekonomihusfyrkanten och platta till marken för bättre utrymme kring gården. Det tog 44 år och 6500 kg krut samt 6361 dagsverken innan skärgårdslandskapet var förvandlat i en ståndsmässig park. Nynäs gick sedan i arv inom familjerna Hildebrand, och Bonde samt till Johan August Anckarsvärd som överlät godset 1856 till svärsonen statsrådet Johan August Gripenstedt. Spegeln utgör en av ett ursprungligt par som tidigare hängt tillsammans på Nynäs slott i Södermanland. Den andra spegeln ingår fortfarande i slottets samlingar. I David Henrik Hildebrands bouppteckning finns speglarna finns upptagna; "Nedtagna ock på ett ställe samlade i avseende till Sätes=byggnaden förnärvarande Reparation äro följande 2. St. Större Speglar a 25 RB 50:". Med tanke på den befintliga blyertspåskriften på spegeln, "Löjtnantens spegel", verkar det troligt att paret delades vid arvsskiftet efter Johan August Gripenstedt 1874, då sonen Johan Theodor blev löjtnant 1875.

10 Dec 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

10 Dec 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407