Auction archive: Lot number 1013

Spegel med konsolbord

Decorative Sale
18 Jan 2022
SEK6,000 - SEK8,000
ca. US$661 - US$882
SEK5,500
ca. US$606

Spegel med konsolbord

Decorative Sale
18 Jan 2022
SEK6,000 - SEK8,000
ca. US$661 - US$882
SEK5,500
ca. US$606

Spegel med konsolbord Empire, Sverige. Spegel signerad samt daterad på krönets bakstycke PB 4/2 1832. Fanerat med mahogny. Konsolbord med kolonnformade ben med förgyllda kapitäl och baser. Spegel med dekor av flankerande kolonner med kapitäl och baser i brännförgylld brons. Ovandel med beslagsdekor av parställda najader med ymnighetshorn. Tvådelat kvicksilverfolierat glas. Konsolbord L 81, B 42, H 71 cm. Spegel H 174, B 90,5 cm.

18 Jan 2022
Uppsala Auktions Kammare
Box 184
751 04 Uppsala
Sweden
mail@uppsalaauktion.se
+46 (0)18 121222
+46 (0)18 148097

18 Jan 2022
Uppsala Auktions Kammare
Box 184
751 04 Uppsala
Sweden
mail@uppsalaauktion.se
+46 (0)18 121222
+46 (0)18 148097