Spegel med konsolbord Empire, Sverige. Spegel signerad samt daterad på krönets bakstycke PB 4/2 1832. Fanerat med mahogny. Konsolbord med kolonnformade ben med förgyllda kapitäl och baser. Spegel med dekor av flankerande kolonner med kapitäl och baser i brännförgylld brons. Ovandel med beslagsdekor av parställda najader med ymnighetshorn. Tvådelat kvicksilverfolierat glas. Konsolbord L 81, B 42, H 71 cm. Spegel H 174, B 90,5 cm.