Stanislaw Ignacy Witkiewicz / Witkacy (1885 - 1939) "PORTRET MĘŻCZYZNY (ARTUR SCHROEDER ?)", 1929 R. pastel/papier, 65 x 49 cm sygnowany i datowany l. d.: ‘Witkacy IX | 1929 T. C+Co’ WYSTAWIANY: Muzeum Narodowe w Warszawie, Stanisław Ignacy Witkiewicz XII. 1989 - II.1990; Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939. Malarstwo - fotografia - rysunek - Firma portretowa. W czterdziestą rocznicą śmierci artysty, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków II.1980 LITERATURA: Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939, katalog dzieł malarskich, oprac. Irena Jakimowicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, s.105, nr kat. 1056; katalog wystawy: Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939. Malarstwo - fotografia - rysunek - Firma portretowa. W czterdziestą rocznicą śmierci artysty, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 1980, poz.227 Jego ojcem był znany krytyk, malarz i pisarz, twórca tzw. "stylu zakopiańskiego" w architekturze Stanisław Witkiewicz W latach 1905 - 1910 studiował niesystematycznie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Józefa Mehoffera oraz u Władysława Ślewińskiego w Poroninie. Podróżował do Włoch, Francji i Niemiec. W roku 1914 uczestniczył w etnograficznej ekspedycji Bronisława Malinowskiego do Australii, skąd na wiadomość o wybuchu I wojny światowej wrócił do Europy. Wczesna twórczość malarska pozostawała pod znakiem Młodej Polski i wpływem P. Gauguina i Wł. Ślewińskiego. Później doszedł do swoistego ekspresjonizmu. Z czasem w wyniku teoretycznych przemyśleń na temat formy zrezygnował z twórczości malarskiej. Założył jednoosobową "Firmę Portretową" i ograniczył się do zarobkowego wykonywania pastelowych portretów, tworzonych niejednokrotnie pod wypływem używek pozwalających na eksperymentowanie z formą . Stanisław Ignacy Witkiewicz napisał 4 powieści, ponad 40 dramatów, liczne artykuły i eseje dotyczące malarstwa, literatury, teatru i filozofii. W okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkał głównie w Zakopanem. Po wybuchu II wojny światowej uciekł przed Niemcami na kresy wschodnie, gdzie we wsi Jeziory na Polesiu 18 września 1939 roku popełnił samobójstwo.