Stanislaw Ignacy Witkiewicz / Witkacy (1885 - 1939) "Spotkanie z jednorogiem w Górach Skalistych", 1920 r. pastel/papier, 47,5 x 64,2 cm sygnowany i datowany l. g.: ‘Witkacy | 1920 | 22/XI’, u góry pośrodku: ‘Spotkanie z jednorogiem w Górach Skalistych’; wystawiany: "Formiści, Wystawa IV", TPSP w Krakowie, Kraków I-II 1921, „Formiści, Wystawa X”, TZSP Warszawa IV-V 1921; "Formiści”, Muzeum Narodowe w Warszawie", Warszawa IV-VII 1985, „Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939 – wystawa monograficzna”, Muzeum Narodowe w Warszawie; 19 grudnia 1989 – 28 lutego 1990; Bibliografia: 1) "Formiści, Wystawa IV", TPSP w Krakowie, Kraków I-II 1921, nr kat.144; 2) T. S. [Sinko], "Z Pałacu Sztuki. Wystawa formistów", „Czas” 1921, nr 21 z dn. 21.I, s. 3; 3) "Katalog. Formiści", Wystawa X, TZSP Warszawa IV-V 1921, nr kat.111; 4) "Formiści, Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie", Warszawa IV-VII 1985, nr kat. 1160; 5) I. Jakimowicz przy współpracy A. Żakiewicz, "Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939, Katalog dzieł malarskich", Muzeum Narodowe w Warszawie 1990, s. 81, nr kat. 381. il. 217 (jako własność Grzegorza Sinko)