Auction archive: Lot number 6012

Strindberg och Asien 5 volymer

SEK2,000 - SEK2,500
ca. US$212 - US$265

SEK2,000 - SEK2,500
ca. US$212 - US$265

Objektsbeskrivning ASIEN. (5). STRINDBERG, AUGUST. Philipp Johan von Strahlenberg och hans karta öfver Asien. 1879. Stor 8:o. (1)-12 s. Utvikbar karta i fotolitografi. Mörkrött senare hfrbd, lätt nött, marmorerade pärmpapper, något blekt guldornerad rygg, marmorerade snitt. (Hedberg). Z:I:10; Svedlin 76. (Svenska Sällskapet för Antropologi och Geografi. Geografiska sektionens tidskrift. band I. Nr 6, 1879) Medbundet i samma band: Sandeberg: Min första hval (Svenska Sällskapet för Antropologi och Geografi. Geografiska sektionens tidskrift. band I. Nr 7, 1879). + STRINDBERG. MOLIN, A. Berättelse om de i Stora Tartariet boende tartarer som träffats längst nordost i Asien... 1725. Stockholm (Jos. Seligmann & C:i) 1880. 4:o. (6), 7-28 s. Originalomslag medbundet (marg.lagningar). Nött skrapskadat nära samtida blått hfrbd, guldornerad rygg, blå snitt. Exlibris Signe - Henrik Svanfeldt. Strindbergssamlingen. Tryckt i numrerad upplaga (101 ex.), detta nr 5. Z: II:5. Utgiven av Strindberg och med densammes förord. Tryckt dedikation till Adolf Nordenskiöld och Louis Palander, utgiven som festskrift till firandet av Vegas hemkomst den 26 april 1880. + STRINDBERG, AUGUST. Notice sur les relations de la Suède avec la Chine et les pays Tartares depuis le milieu du XVIIe siècle jusqu'a nos jours. Paris (Ernest Leroux) 1884. 8:o. (4), (1)-24 s. Främre originalomslag. Mörkrött senare hfrbd, marmorerade pärmpapper, något blekt guldornerad rygg, marmorerade snitt. (Hedberg). Z:VI:72. + D:o. Oskuren i något nött originalomslag. + STRINDBERG, AUGUST. Kina och Japan. 1911. 8:o. (6, inkl. främre omslag), 7-86, (2, sista blank) s. Gult främre originalomslag. Mörkrött senare hfrbd, marmorerade pärmpapper, något blekt guldornerad rygg, marmorerade snitt. (Hedberg). Första upplagan tr. i 350 nr. ex., detta nr 52. Z:I:125; Svedlin 118. 5 vol. Proveniens: Oscar von Sydow (1873 -1936), svensk politiker och ämbetsman. Han var civilminister, en mycket kort tid statsminister (februari-oktober 1921) och landshövding i Göteborgs och Bohus län 1917-1934 samt riksmarskalk från 1934 fram till sin död 1936. Han var gift med Mary Emily Wijk som fortsatte komplettera samlingen efter makens död.

14 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

14 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407