TALLRIKAR, 12 st., "Flora Danica", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1900-tal, porslin, modellnummer 3553, polykromt bemålad dekor av olika växter ur den danska floran, genombrutna bräm med förgylld dekor, märkta ROYAL COPENHAGEN DENMARK, diameter 25 cm