TALLRIKAR, 24 st., "Flora Danica", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1900-tal, porslin, modellnummer 3550, polykromt bemålad dekor av olika växter ur den danska floran, förgyllda kantränder, märkta ROYAL COPENHAGEN DENMARK 3550, diameter 22 cm: 5 st. med nagg