URNOR med LOCK, ett par, barock, Holland, Delft, 1600-talets andra hälft, signerad AK (sannolikt Adrianus Kocx verksam vid De Griekse A 1686-1701), fajans med dekor i underglasyrblått, skruvlock, grevliga ätten Hastfers vapen i allians med friherrliga ätten Gyllenstierna af Lundholm (avseende greve Jakob Johan Hastfers giftermål 1674 med friherrinnan Sigrid Gyllenstierna af Lundholm), höjd 44 cm; smärre nagg och glasyrbortfall PROVENIENS: Adliga ätten Seton, Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län Klingsta gård, Danderyds socken, Stockholms län LITTERATUR: Albin Roosval: Svenska hem i ord och bilder, 18:e årgången, Stockholm 1930, sidan 212, avbildade i salongen på Klingsta