ADOLF ULRIK WERTMÜLLER 1751-1811 Porträtt av M. Grassot le jeune Signerad och daterad A: Wertmüller Suedois. à Lyon 1780. Olja på duk, oval, 67 x 53 cm. Son till M. Pierre Nicolas Grassot, écuyer, docteur en médecine de l'Académie Royale de Chirurgie de Paris och Mme Marie-Antoinette-Catherine Grassot, née Dareste, vilka båda avporträtterades av Wertmüller samma år. Porträttet av M. Pierre Nicolas Grassot såldes på Nordén Auktioner, 29 maj 1997, katalognr 20. PROVENIENS: Familjen Grassot, Lyon Bengt Rapp, Stockholm Fritzes Hovbokhandel, Stockholm Peder Thorvangs samling, Båstad UTSTÄLLD: La peinture française en Suède - Hommage à Roslin et à Wertmüller. Galerie des Beaux-Arts, Bordeaux 1967, katalognr 189 LITTERATUR:Marius Audin och Eugène Vial: Dictionnaire des artistes et ouvriers d'Art du Lyonnais, tome II, Paris 1919, omnämnd sidan 311 A. Laes: Actes du Congrés de l'histoire de l'art, 1921, omnämnd sidan 387 Veckojournalen, Stockholm 1954 Gunnar W. Lundberg: Wertmüller - Peintre suédois de Marie-Antoinette - Son séjour à Lyon, 1972, omnämnd i verkförteckningen som katalognr 7 på sidan 22 (med fel mått), avbildad plansch V