PETTER KYHLBERG (ämbetsmästare i Stockholm 1796-1810), ett par mycket snarlika bokskåp, högklassiga sengustavianska stockholmsarbeten, ena signerat med tre etiketter P.KYHLBERG., fanerade med mahogny, överdelen med hyllor bakom dörr med fasettslipade kvicksilverfolierade glas, krönta med genombruten balustrad, underdelen med tre lådor, kälade sidor och ben, nyckelbössningar i mässing, nycklar medföljer, höjd 226, 91 x 50 respektive 91 x 53 cm; smärre skador, ställvisa torrsprickor, enstaka lister saknas PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län Petter Kyhlberg var gesäll hos Georg Haupt 1777-1784 och verkgesäll hos änkan Sara Haupt 1785-1786. Så småningom blev Kyhlberg influerad av Gottlieb Iwersson och i viss mån Carl Diedric Ficks eleganta möbeltillverkning. Bokskåpen har konstruktionsmässiga detaljer som är ansluter till Georg Haupts möbler.