Auction archive: Lot number 69

Environ 180 documents, en grande

€500 - €600
ca. US$605 - US$726

€500 - €600
ca. US$605 - US$726

Environ 180 documents, en grande majorité L.A.S. Pascal Quignard, Alphonse Allais Georges Lecomte (4), Henri Queffelec, Pierre Mille, Daniel Rops, Henri Lavedan, Jean Richepin, Ilya Ehrenbourg, André Siegfried, Eugène Brieux (2), l'Abbé Bremond (+ photo), René Doumic (3), Alfred Baudrillard, Georges de Porto-Riche, Maurice Garçon (4), Julien Cain, Alain Peyrefitte (3 dont une belle L.A.S. sur son livre Les Roseaux froissés, 1949), Julien Benda (7 dont une L.A.S. sur La Trahison des Clercs), Pierre Dominique (2), André Lorulot (2), Saint-Georges de Bouhélier (2), Francis de Miomandre, Francis de Croisset, Georges Duhamel (3), Jean Guéhenno, Louis Armand (2), Max Gallo, Gabriel Hanotaux, Maurice Barrès, Henri Troyat, Jacqueline de Romilly (3), André Maurois (2 dont un manuscrit autographe signé sur George Bernard Shaw et une L.A.S. sur sa candidature à l'Académie française), Pierre Seghers, Louis de Robert, Octave Mirbeau (sur 628-E-8), Pierre Mac Orlan (2), Claude Farrère (2 dont un manuscrit), Willy (20 la plupart L.A.S.), Jean Paulhan, Charles Vildrac, Maurice Rostand (2), Jean Aicard, Raymond Aron (4), Léon Daudet (L.A.S., se rendant sur le tombeau de Chateaubriand à Saint-Malo), Lucie Delarue-Mardrus (quatrain autographe signé), Camille Mauclair (à Rachilde), Lucien Descaves, Jean-Paul-Sartre (lettre dactylographiée non signée, 1976), Rudyard Kipling (photographie de presse), André François Poncet, Jérôme Tharaud (sur Barrès), Pierre Benoit (2), Georges Limbour, François Mauriac (portrait photographique), Fernand Gregh (2), Jacques de Lacretelle, Jean Lacroix Georges Courteline, Pearl S. Buck, Maurice Blondel, Henry Bordeaux, Alan Sillitoe, Eugène Ionesco, André de Fouquières, Maurice Druon (2), Pierre Dux, Jean Guitton (à Pierre Fresnay), Jean de Bonnefon, Rachilde, Marie de Régnier (2), Gyp (2), Jean Dorsenne, Armand Salacrou (2), Paul Fort, Miguel Zamacoïs, Daniel Halévy, René Benjamin (2), Jules Lair, J.H. Rosny jeune, Marcel Arland, Jean Rostand (photo

29 Jan 2021
Tessier-Sarrou & Associés
8 rue Saint-Marc
6ème étage gauche
75002 Paris
mail@tessier-sarrou.com
+33 (0)1 40130779
+33 (0)1 42336194

29 Jan 2021
Tessier-Sarrou & Associés
8 rue Saint-Marc
6ème étage gauche
75002 Paris
mail@tessier-sarrou.com
+33 (0)1 40130779
+33 (0)1 42336194