Auction archive: Lot number 2221

Ernst Josephson, Porträtt av Beda V. Josephson

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK125,000 - SEK150,000
ca. US$16,393 - US$19,671

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK125,000 - SEK150,000
ca. US$16,393 - US$19,671

ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Porträtt av fröken Beda Valfrida Josephson Signerad "Vänlig hågkomst Ernst Josephson". Olja på duk, 69 x 55 cm. Utförd 1874-75z PROVENIENS: Beda Valfrida Josephson (1848- 1917) därefter i arv till hennes systerdotter Gelly Ruth Hildegard Marcus (1868-1946) därefter i arv till Fru Signe Uggla Arkitekt Cyril Marcus därefter i arv fram till 2014 LITTERATUR: Karl Wåhlin: Ernst Josephson - en minnesanteckning, Stockholm 1912, upptagen i den beskrivande förteckningen över målningar av Ernst Josephson sidan 299, nr 56 P.-O. Zennström: Ernst Josephson - En studie, 1946, s. 58 P.-O. Zennström: Ernst Josephson . En studie, [nyutgåva med förord av Zennström] 1976, s. 40 Erik Blomberg: Ernst Josephson - hans liv, SAK publ. LXV, Stockholm 1951, sidorna 150-51, avbildad sidan 164 Erik Blomberg: Ernst Josephsons konst. Historie-, Porträtt- och genremålaren, 1956, s. 68, 70, 221, avb. s. 67 Svenskt konstnärslexikon, Vol. 3, 1957, sidan 324 Svenskt Biografiskt lexikon, Vol. 20, 1973-75, sida 428 Hans Henrik Brummer: Ernst Josephson - målare, romantiker och symbolist, 1991, sidan 174, nr. 9 UTSTÄLLD: (Troligtvis) Stockholm, Konstakademien, Ernst Josephson Utställning, februari 1893, under Förteckning öfver Ernst Josephsons samtliga arbeten, under 1868-1876, nr. 2 ´Lilla syster´ Stockholm, Konstakademien, Ernst Josephson Utställning, 1923, nr. 26 (utlånad av Gelly Marcus) Oslo, Kring konstnärsförbundet, 1932 (utlånad av Gelly Marcus) Stockholm, Galerie S:t Lucas, Ernst Josephson Måningar ur privata samlingar, 1942, nr. 33 (utlånad av Fru Gelly Marcus) Stockholm, Nationalmuseum, Opponenterna av 1885. Utställning till sextioårsminnet av det första moderna genombrottet i svensk konst, 16 mars-16 maj 1945, nr. 205 (utlånad av Gelly Marcus) Stockholm, Liljevalchs konsthall, Ernst Josephson Minnesutställning, 1951, nr. 71 (utlånad av Fru Signe Uggla) Stockholm, Prins Eugens Waldemarsudde, Ernst Josephson Målare, romantiker och symbolist, 1992, nr. 9 (utlånad av Irma Marcus) Borås, Borås Konstmuseum, Kulturhuset, Ernst Josephson 15 februari-17 maj 1992, nr. 9 (utlånad av Irma Marcus) Stockholm, Prins Eugens Waldemarsudde, Ernst Josephson Målare och diktare (kat. av H. H. Brummer), 12 oktober-2001-13 januari 2002, s. 258, nr. 10 (där daterad till 1875) (utlånad av Irma Marcus) . Ernst Josephson hade tre äldre systrar, Gelly, Hilma och Valfrida. 1861, när han var tio år gammal, dog deras far Semmy Josephson. Ernst växte således upp i en övervägande kvinnlig atmosfär. Faderns tidiga bortgång gjorde att Ernst kom sina systrar mycket nära. Av sina syskon stod Ernst utan tvekan sin syster Gelly närmast. Gelly gifte sig 1865 med Fredrik Marcus. Tre år senare dog hon i sviterna av en barnafödsel. Ernst sörjde henne våldsamt och han har besjungit hennes minne i några av sina vackraste dikter. Ännu i Rom 1878 klagar han i dikten "Minne" och dramat "Gerda" över förlusten av sin barndoms bästa vän. Hans tillgivenhet för henne överflyttades efter hennes bortgång på hennes dotter som fått ärva moderns namn. Till henne skickade han från Rom en diktcykel bestående av tretton dikter med motiv från hans egen barndom, vilken kom att utgöra inledningsdikten i hans diktsamling Svarta rosor och gula, från 1888. 1870 ingick Fredrik Marcus nytt äktenskap med den yngre av de båda kvarlevande systrarna, Hilma. Valfrida, Ernst yngsta syster, förblev ogift. Genom åren utvecklade hon och Ernst en djup vänskap och kom livet igenom att föra en livlig brevväxling. Deras relation kom att fördjupas ytterligare efter deras moders död sommaren 1881. I ett brev till Walfrida skrev Josephson samma höst (utst. kat., op. cit., 2001-02, sidorna 28-29): "Så vill jag tacka dig för all din vänskap och omtanke du haft för min skull under hela den långa tid jag har varit borta och under den tid jag varit hemma. Och ber jag dig alltid betrakta mig som din bästa vän, men utan förtroende finnes ingen vänskap, därför ber jag dig att hänvända dig till mig med dina fört

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407