sengustavianska Stockholmsarbeten i Fredrik Rungs art, brons med spår av förgyllning och carraramarmor, ljuspiporna uppburna av stående kvinnogestaleter, höjd 28 (fotplattor med enstaka smärre nagg, under ena ljuspipan lagat bräckage)