Objektsbeskrivning LOUIS JEAN DESPREZ 1743-1804 La chapelle Pauline illuminée - dans le Vatican, pedant la célébration de la messe Signerad Despres. Akvarellerad och laverad konturetsning förhöjd med guld, 69,5 x 47,5 cm. Graverad av Francesco Piranesi 1788 efter Louis Jean Desprez komposition. LITTERATUR Nils G. Wollin: Gravures originales de Desprez, Malmö 1933, nr 2:I, sidan 110f, jämför illustration 53.