Auction archive: Lot number 348

Nils Dardel, Madame Marguérite Paanakker

Moderna & Nutida
25 May 2021
SEK30,000 - SEK40,000
ca. US$3,633 - US$4,844

Moderna & Nutida
25 May 2021
SEK30,000 - SEK40,000
ca. US$3,633 - US$4,844

Objektsbeskrivning NILS DARDEL 1888-1943 Madame Marguérite "Margit" Paanakker Dubbelt signerad Nils de Dardel och daterad 1933. Akvarell på papper, 63 x 46 cm. PROVENIENS Madame Marguérite "Margit" Paanakker, Paris genom arv till hennes barnbarn UTSTÄLLD Nils Dardel - människan, målaren, myten, Åmells, Stockholm oktober 2014 (omnämnd och avbildad i utställningskatalogen) LITTERATUR Karl Asplund: Nils Dardel del II, SAK 1958, katalogiserad under år 1933, sidan 2563 Margit (Marguérite) Paanakker var en färgstark och äventyrlig svensk societetsdam som på 1920-talet i Paris umgicks i kretsen av den svenska konstnärskolonin. Nils och Thora Dardel lärde känna henne via den svenske dandyn Rolf de Maré, grundaren av 'Les Ballets Suédois'. De Maré var en av Dardels närmaste vänner. Efter flera havererade äktenskap hade Margit Paanakker lärt känna de Maré i Paris och blivit förälskad i honom. Att han var förmögen spelade även det en viktig roll. Enligt Thora Dardel ville Paanakker leva magnifikt och hon ville hjälpa de Maré att få pengarna att rulla. Något äktenskap blev det dock aldrig, men däremot en livslång vänskap. Paret reste ofta till Kenya där de Maré hade en kaffefarm och där de delade intresset för storviltsjakt. De Maré köpte och inredde en våning på Quai de Conti till Margit Paanakker där hon levde fram till sin död. Den aktuella akvarellen är en förstudie till det stora helfigursporträttet i olja som Dardel målade av den eleganta societetsdamen och som sannolikt hängde i hennes våning på Quai de Conti. För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

25 May 2021
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

25 May 2021
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407