Auction archive: Lot number 610

Nils von Dardel, Familjen Hjärter

Modern Art & Design
10 May 2017 - 11 May 2017
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$11,387 - US$14,234
SEK75,000
ca. US$8,540

Modern Art & Design
10 May 2017 - 11 May 2017
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$11,387 - US$14,234
SEK75,000
ca. US$8,540

NILS VON DARDEL 1888-1943 Familjen Hjärter (Spelkortsfantasi) Signerad Dardel. Akvarell på papper, 70,5 x 53,5 cm. Utförd 1940-42 Etikett verso "334 Nils Dardel Liljevalchs Konsthall 1955, Familjen Hjärter (spelkortsfantasi) Fru Ingrid von Dardel Ekwall(dotter), Utställningen anordnad av Sveriges Allmänna Konstförening 25/3-1/5 1955, Stafsund PROVENIENS Fru Ingrid (von Dardel) Ekwall Privat samling, Hälsingland Privat samling, Stockholm UTSTÄLLD Nils von Dardel, Liljevalchs konsthall 25 mars-1 maj 1955, Utställningen anordnad av Sveriges Almänna Konstförening, katalognummer (MU) 334 LITTERATUR Karl Asplund, Nils Dardel II. De senare åren 1922-1943, avbildad och omnämnd i texten sid 234, omnämns även i illustrationsförteckningen sid 253, boken utgiven 1958 ..."den dubbelhövdade "Familjen Hjärter" med synbarligt mexikanskt påbrå, har hoppat ut från spelkorten och ägnar sig med liv och lust åt en akrobatik där de två huvudena är förträffligt användbara. Kung, dam och knekt roar sig hjärtligt under en blekblå himmel med molnstråk på en slätt framför sitt tält av barnlekens korthus och klöverkort..."

10 May 2017 - 11 May 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

10 May 2017 - 11 May 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407