Auction archive: Lot number 42

OLAV CHRISTOPHER JENSSEN, Norge, född 1954

SEK10,000 - SEK12,000
ca. US$1,416 - US$1,700
SEK11,000
ca. US$1,558

SEK10,000 - SEK12,000
ca. US$1,416 - US$1,700
SEK11,000
ca. US$1,558

OLAV CHRISTOPHER JENSSEN Norge, född 1954 Music from the Sea Signerad och daterad Olav Christopher Berlin 19 februari 1999. Blandteknik på papper, 44 x 57 cm. Signed and dated. Mixed media on paper. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, november 2005 Olav Christopher Jenssen Född 1954 i Sortland, Norge Olav Christopher Jenssen arbetar främst med måleri och teckning, ofta i samma verk. Han har experimenterat med olika grafiska tekniker och har under senare tid även arbetat med akryl och med färg som han sprayar på duken i ett ständigt sökande efter nya måleriska lösningar. Under åttiotalet uppmärksammades Olav Christopher Jenssen för sina kompakta målningar i mörka jordnära toner som han arbetade om och över i många skikt och lager. Man placerar gärna de tidiga målningarna i en nordisk landskapstradition, i Olav Christopher Jenssens tappning handlar det om ett närgånget studium av landskapet. Men det handlar också om minne, och till hans viktigaste verk hör serien Lack of Memory från 1991-92. Olav Christopher Jenssen rör sig mellan konstruktion och destruktion, mellan formella problem och målerisk frihet, mellan ett expressivt måleri och en konceptuell hållning som avspeglar sig i de komplexa, poetiska titlarna. Han framstår som oförutsägbar såväl i sitt skapande som i sitt förhållningssätt till måleriet som genre.

29 Sep 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

29 Sep 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407