Auction archive: Lot number 595

Plaketter, två stycken Barock

Important sale 13 - 15 June 2018
13 Jun 2018 - 15 Jun 2018
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$4,648 - US$5,810
SEK115,000
ca. US$13,364

Plaketter, två stycken Barock

13 Jun 2018 - 15 Jun 2018
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$4,648 - US$5,810
SEK115,000
ca. US$13,364

Plaketter, två stycken Barock, Frankrike. Jacques I Laudin Limoges 1600-talets senare del. Signerade I.L på bakstycket Laudin Emailleur a Limoges I.L. Emalj på koppar, föreställande Pallas Athena med Glaucus framför Medusa respektive Pan uppvaktandes Syrinx. I mässingsram, 14,5 x 17,5 cm. A set of two enamel plaques by Jacques I Laudin

13 Jun 2018 - 15 Jun 2018
Uppsala Auktions Kammare
Box 184
751 04 Uppsala
Sweden
mail@uppsalaauktion.se
+46 (0)18 121222
+46 (0)18 148097

13 Jun 2018 - 15 Jun 2018
Uppsala Auktions Kammare
Box 184
751 04 Uppsala
Sweden
mail@uppsalaauktion.se
+46 (0)18 121222
+46 (0)18 148097