Auction archive: Lot number 1130

Skrivbord stockholmsarbete i rokoko

Fine Art & Antiques
7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
SEK175,000 - SEK200,000
ca. US$21,055 - US$24,063
SEK160,000
ca. US$19,250

Fine Art & Antiques
7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
SEK175,000 - SEK200,000
ca. US$21,055 - US$24,063
SEK160,000
ca. US$19,250

SKRIVBORD, stockholmsarbete i tidig rokoko, Christian Linnings krets möjligen Lorentz Nordin (hovschatullmakare i Stockholm 1743, ämbetsmästare 1752-1773) eller Petter Widbom (slottssnickare vid Drottningholm 1737, ämbetsmästare i Stockholm 1751-1778), fristående, fanerat med mahogny, förgyllda beslag i brons, skivan klädd med grönt skinn med guldsnitt, mässingsklädda kanter, vardera långsidan med fem lådor varav en med fackindelning, svängda ben med konturerade insidor, beslag i form av rocailler, märkt med etikett Fraktgods Stockholm Södra fr. Upsala, nyckel medföljer, höjd 77, 170 x 96 cm; renoverat Medföljer utlåtande av Bengt och Torsten Sylvén från 1976 PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2000, nr 1729

7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

7 Jun 2016 - 9 Jun 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407