SKRIVBORD, stockholmsarbete i tidig rokoko, Christian Linnings krets möjligen Lorentz Nordin (hovschatullmakare i Stockholm 1743, ämbetsmästare 1752-1773) eller Petter Widbom (slottssnickare vid Drottningholm 1737, ämbetsmästare i Stockholm 1751-1778), fristående, fanerat med mahogny, förgyllda beslag i brons, skivan klädd med grönt skinn med guldsnitt, mässingsklädda kanter, vardera långsidan med fem lådor varav en med fackindelning, svängda ben med konturerade insidor, beslag i form av rocailler, märkt med etikett Fraktgods Stockholm Södra fr. Upsala, nyckel medföljer, höjd 77, 170 x 96 cm; renoverat Medföljer utlåtande av Bengt och Torsten Sylvén från 1976 PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2000, nr 1729