Auction archive: Lot number 6041

Strindberg En blå bok 5 volymer

SEK2,000 - SEK3,000
ca. US$212 - US$319

SEK2,000 - SEK3,000
ca. US$212 - US$319

Objektsbeskrivning STRINDBERG, AUGUST. (5). En blå bok. 1907. + En blå bok... Supplement. 1907. + En ny blå bok. 1908. + En blå bok. III. 1908. + En extra blå bok. 1912. + Register till En blå bok. 1912. Samtliga utgivna av Björck & Börjesson i Stockholm. 8:o. Omslag. Senare rödbruna hfrbd, marmorerade pärmpapper, guldornerade ryggar m. fem upphöjda bind, marmorerade snitt. (Hedberg), register häftat oskuret, delvis ouppskuret i delvis bruntonat originalomslag. 5 vol. Z:I:97, 98, 104, 105, 127; Svedlin 94a-c. En extra blå bok tryckt i 500 numrerade ex., detta nummer 409. Proveniens: Proveniens: Oscar von Sydow (1873 -1936), svensk politiker och ämbetsman. Han var civilminister, en mycket kort tid statsminister (februari-oktober 1921) och landshövding i Göteborgs och Bohus län 1917-1934] samt riksmarskalk från 1934 fram till sin död 1936. Han var gift med Mary Emily Wijk som fortsatte komplettera samlingen efter makens död.

14 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

14 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407