Auction archive: Lot number 58

Jens Johannessen

NOK60,000 - NOK80,000
ca. US$7,684 - US$10,246
NOK115,000
ca. US$14,729

Jens Johannessen

NOK60,000 - NOK80,000
ca. US$7,684 - US$10,246
NOK115,000
ca. US$14,729

Uten tittel, omtrent 1968 Olje på skapdør, 52x45 cm Usignert LITTERATUR Hans-Jakob Brun: "Jens Johannessen, Maleri", Oslo 1993, side 118 og side 120 1970 tallet er perioden Jens Johannessen er særlig kjent for "skjærebildene". "Dette var mer enn en rent teknisk utvikling hos Johannessen. I tiden fremsto det som demonstrativ handling. Mens andre arbeidet med høyteknologiske effekter, med silketrykk og airbrush, brakte han her inn effekter og assosiasjoner som pekte mot et rikt kulturhistorisk materiale. Selv har han pekt på at han følte seg sterkt ansporet av en reise til de gamle folkekunst-miljøene i Hemsedal i 1969." Brun side 118 "På sin side var jo dette også en konsekvens av Johannessens nære kontakt med det dekorative som en del av sitt kunstneriske materiale. Slike kontakter har han bearbeidet i bilder som er en form for sammensmeltninger av rosemaling og abstrakt ekspresjonisme, og han har gjort det i disse 1970-talls skjærebilder. Ikke for ingenting har han i mange år samlet på norsk dekorativ folkekunst, og han har faktisk i sin egen frie form skapt "rosemalte" felt på skapdører og i stuetak. Det rike håndverksmessige registrert i disse bildene henger sammen med kunstnerens fascinasjon over den sammensmeltningen av teknisk bravur og fullstendig fristudier bak dette slektskapet, mer en intuitiv affinitet og en umåtelig teknisk nysgjerrighet." Brun 120

16 Jun 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

16 Jun 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770