Auction archive: Lot number 44

Jens Johannessen

NOK220,000 - NOK240,000
ca. US$26,485 - US$28,893
NOK180,000
ca. US$21,670

Jens Johannessen

NOK220,000 - NOK240,000
ca. US$26,485 - US$28,893
NOK180,000
ca. US$21,670

"Øvrevoll, Flagg" Alvelandskap 1970 Olje på lerret, 65x81 cm Signert og datert nede til høyre: J J 70 Titulert, signert og datert bak på lerretet: 1970 Jens Johannessen Øvrevoll. Flagg. Titulert på blindrammen: "Övrevoll flagg - Alvelandskap" Øvrevoll er ett tema kunstneren på 1960- og 70-tallet stadig vendte tilbake til. Kunstnerens hjem og atelier med Øvrevoll galoppbane som nærmeste nabo. I overgangen fra 1960 til 1970 skjer det forandringer i Johannessens kunstnerskap. Kunstneren søkte nye utfordringer etter mange år med ekspressive malerier. Ved inngangen til 1970-tallet møter vi de første særegne «skjærebilder» i Johannessens billedverden. Maleriet "Øvrevoll flagg-Alvelandskap» er meget godt eksempel på denne sentrale perioden. Både ved malingens bearbeidelse av komposisjon lagvis, lag på lag. Bygge opp og bryte ned. Maleriets overflate viser til utskjæringer og fargespill med organiske former. Bearbeidelse og gjengivelse av natur typisk for senmodernistene.

21 Jun 2016
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

21 Jun 2016
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770