Auction archive: Lot number 58

Andrzej Matuszewski (1924 - 2008)

Opening
PLN2,200
ca. US$647

Opening
PLN2,200
ca. US$647

Andrzej Matuszewski (1924 - 2008) "Dokument III "OR" z cyklu "Relacje", 1965 r. technika mieszana/płótno, 91 x 73 cm sygnowany i datowany p. d.: 'AM 65' ODWROCIE: opis autorski oraz naklejka galeryjna w języku polskim i włoskim Na początku lat 60. Matuszewski odszedł od operującego metaforą, aluzyjnego malarstwa w kierunku malarstwa strukturalnego i malarstwa materii. Jego obrazy z tego czasu mają rytmiczną, regularną kompozycję, w którą wpisane są fragmenty "organicznej" materii. Kompozycja opiera się na podziale na mniejsze, niemalże autonomiczne segmenty - w te zaś, jak pisał krytyk Jerzy Ludwiński, Matuszewski "zamykał materię": w plamach barwnych widoczne były odciśnięte dłonie i palce artysty, fragmenty linii papilarnych (Odylaskalia, Arkusze). Podobne zestawienie rygorystycznej kompozycji z formami organicznymi cechowało rysunki artysty. Matuszewski stosował też technikę collage'u, dzieląc obraz na mniejsze pola przy pomocy naklejonych na płótno wąskich pasków taśmy przylepnej. To gromadzenie materii, budowanie złożonych struktur na powierzchni płótna prowadziło Matuszewskiego poza granice medium malarskiego, ku formom trójwymiarowym. Malarz, rzeźbiarz, twórca happeningów, animator i teoretyk sztuki, był współzałożycielem Grupy 55. W latach 1964-1969 prowadził galerię Od Nowa. Uczestniczył w plenerach w Osiekach, organizował ogólnopolskie sympozja, m.in. Interwencje (Pawłowice 1975), Artycypacje (Dłusko 1976), Sytuartacje (Jankowice 1978). Jest autorem książek: Artykulacje 1993, Aspekty 2004, Refleksje 2006. W roku 1982 zainaugurował działalność Galerii AT odczytem Przyczyny i skutki. Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. ESTYMACJA: 6 000 - 12 000 zł

1 Dec 2011
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

1 Dec 2011
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600