Auction archive: Lot number 119

Biblioteksur, Georg III, av John Ellicott

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK125,000 - SEK150,000
ca. US$14,300 - US$17,160
SEK140,000
ca. US$16,016

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK125,000 - SEK150,000
ca. US$14,300 - US$17,160
SEK140,000
ca. US$16,016

JOHN ELLICOTT (London 1706-1772, hovurmakare 1762-1772), biblioteksur, Georg III, försilvrad urtavla graverad John Ellicott London, graverat bakstycke i mässing med akantus och blomsterdekor, fodralets blindträ i ek fanerat med valnöt, snedställda kannellerade hörn, delvis brännförgyllda monteringar i mässing, spindelgång, datum, repetition, kvartsslag och spelverk med åtta klangskålar samt en stor klangskål, dragnyckel och nyckel medföljer, höjd 59, 37 x 21,5 cm PROVENIENS: Sven Axelius, förste ordförande i DEGAUVIS (De Gamla Urens Vänner i Stockholm) Urmakaren John Ellicott d.y. var en av de mest framstående under 1700-talet inom sitt skrå, hans far John Ellicott d.ä. arbetade också som urmakare och flyttade till London för att bedriva sin verksamhet vid Austin Friars och senare St. Swithins Alley. Ellicott d.y. visade sig vara en exceptionell talang och blev vald till Fellow of the Royal Society 1738, vilket var en stor prestation redan som 32-åring. Genom sitt arbete som urmakare och vetenskapsman så utnämndes han till hovurmakare hos såväl Georg II som senare Georg III av England. Exempel på hans klockor finns i British Museum, Victoria & Albert Museum och många andra kungliga samlingar runt om i världen. Biblioteksuret har ingått i Sven Axelius samling, vars stora intresse för antika ur inte minst kom till uttryck genom hans engagemang som förste ordförande vid grundadet av De Gamla Urens Vänner i Stockholm 1967. Detta förtroendeuppdrag innehade Axelius under åren 1967-1974.

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407