Auction archive: Lot number 16

Henryk Siemiradzki (1843 - 1902)

Opening
PLN85,000
ca. US$26,852

Opening
PLN85,000
ca. US$26,852

Henryk Siemiradzki (1843 - 1902) "Włościanka rzymska" olej/płótno, 27 x 29 cm sygnowany p.d.: 'H.Siemiradzki' ODWROCIE: odręcznie potwierdzenie autentyczności z 1942 r. wydane przez Wandę Przyjemską, córkę artysty WYSTAWIANY: Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, 1939 r. Henryk Siemiradzki - wybitny malarz - akademik - kształcił się w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. W czasie studiów kilkakrotnie odznaczany był medalami. W 1870 roku wyjechał do Monachium i przez rok kontynuował studia artystyczne w tamtejszej akademii pod kierunkiem Karla Piloty’ego. Od roku 1872 stale mieszkał w Rzymie. Uhonorowany członkostwem wielu europejskich Akademii, wielokrotnie nagradzany medalami na wystawach, odznaczany orderami państwowymi (m.in. francuską Legią Honorową i włoskim orderem Corona d’Italia) cieszył się Siemiradzki wielkim uznaniem i sławą. Z krajem utrzymywał stałe i żywe kontakty - przesyłał obrazy na wystawy, a w roku 1879 podarował Krakowowi swój obraz Świeczniki chrześcijaństwa, dając początek zbiorom Muzeum Narodowego. Namalował kurtyny do teatrów w Krakowie (1896) i we Lwowie (1900; dar artysty dla miasta). Tematów do swych obrazów szukał w starożytności, w historii, życiu i mitach dawnej Grecji i Rzymu. Estymacja: 90 000 - 120 000

18 Oct 2012
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

18 Oct 2012
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600