Objektsbeskrivning STIG LINDBERG, skålfat, Gustavsberg studio 1940-tal, fajans, unikt, egenhändigt målat och signerat av Stig Lindberg, polykrom dekor av gitarr, vas med Stig Lindbergs dekor "Fallande löv" och blommor, signerat Gustavsberg studio Stig L och inpressat GUSTAVSBERG HANDDREJAD, höjd 7,5, diameter 37 cm; mycket svag krackelyr