Auction Pricedatabase

Auction: Modern and Older
was auctioned on: 17 November 2015
Upcoming auctions Auction Pricedatabase

Peder Balke

Archive
Estimate: NOK300,000 - NOK350,000
ca. US$34,791 - US$40,590
Price realised:  NOK200,000
ca. US$23,194
Lot number 12, Views: 12

Dampbåt og seilskip utenfor kysten, 1849 Olje på papir, 10x12,5 cm Signert og datert nede til venstre: Balke 49 LITTERATUR Glenny Alfsen, "Peder Balke" i "Norsk Biografisk Leksikon", nettutgaven Jeg er født paa Helgeøen i Næs paa Hedemarken i fattige Kaar, og følgelig var min første Stilling i Livet mindre end misundelsesværdig”, forteller Peder Balke i sin selvbiografi (trykt i Kunst og Kultur 1921). Balke gikk først i lære hos H. A. Grosch, senere elev av Den kgl. Tegneskole under Grosch og Jacob Munch. En av Balkes gode hjelpere, professor Jens Rathke, rådet ham til å få seg en utdannelse som landskapsmaler i Stockholm, og fra høsten 1829 til våren 1833 var han elev av C. J. Fahlcrantz ved kunstakademiet der. Dampbåt og seilskip utenfor kysten føyer seg inn i Balkes fascinasjon for kyst -og havsmotiver. Det hele skildres med dramatisk lys og mørke som underbygger elementenes kraft.

Informations about the auction
Auction house: Blomqvist Kunsthandel AS
Title: Modern and Older
Date of the auction: 17 Nov 2015
Address: Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
[email protected] · +47 (0)22 708770