Auction archive: Lot number 39

Peder Balke

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK300,000 - NOK350,000
ca. US$34,791 - US$40,590
NOK220,000
ca. US$25,513

Peder Balke

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK300,000 - NOK350,000
ca. US$34,791 - US$40,590
NOK220,000
ca. US$25,513

Landskap med elv Olje på papir, 14x15,5 cm Usignert LITTERATUR Henning Alsvik: "Peder A. Balke" i Norsk Kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, side 139-143 "Urolighetene omkring Februarrevolusjonen og kongens flukt forhindret utførelse. Balke søkte på nytt kontakt med kongen i London, men da var det for sent. […] viktigere var kanskje de inntrykk han mottok av blant annet William Turner som kan ha vært en bekreftelse på hans egen, lette av mange samtidige karakterisert som overfladisk, og sjuskete malemåte. Selv hans gamle lærer J.C. Dahl skriver om Balke i brev til Welhaven i 1851, i forbindelse med spørsmålet om en "sagkyndig Restauratør og Paapasser ved Galleriet", at "han er for udannet og slusket og har ej lært noget." Alsvik side 141-142 Det er nettopp denne "overfladiske og sjuskete malemåte" hvor Balke på en glatt, hard, hvitmalt bunn la et vått lag fargestoff som han bearbeidet, med svamp, fille, fingre eller grov pensel, og hvor den hvite bakgrunn fikk skinne igjennom, som skapte en dybdeeffekt i landskapet, som skulle bli Balkes kjennemerke og som fascinerer den dag i dag. Denne dekorasjonsmaler-teknikken tok han også med seg til staffelimaleriet, også i så små format som i auksjonens maleri. Underlig er det at i dag er det nettopp det J.C. Dahl satte lite pris på, som man anser for å være det mest slående, nyskapende og friske i Balkes landskaper.

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770