Auction archive: Lot number 1006

Einar Jolin

SEK1,500,000 - SEK2,000,000
ca. US$195,055 - US$260,074
SEK1,500,000
ca. US$195,055

Einar Jolin

SEK1,500,000 - SEK2,000,000
ca. US$195,055 - US$260,074
SEK1,500,000
ca. US$195,055

EINAR JOLIN 1890-1976 Promenaden Signerad och daterad Jolin 1917. Olja på duk, 116 x 73 cm. Inför utställningen Eleganten Einar - 100 målningar av Jolin, som äger rum 2 oktober 2010 - 9 januari 2011, önskar Liljevalchs Konsthall i Stockholm låna in denna målning PROVENIENS Direktör Charles Nilsson, Stockholm Stockholms Stads Auktionsverk, 14 april 1970 UTSTÄLLD Liljevalchs jubilerar - Svensk Konstkavalkad, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1956 I början på förra seklet hade Konstnärsförbundet en skola på Glasbruksgatan i Stockholm. Dit sökte den unge Einar Jolin och blev antagen utan tvekan efter att hans blivande lärare, Karl Nordström sett hans teckningar. Jolin blev snabbt bekant med järngänget i den krets som August Brunius så småningom skulle döpa till "1909 års män"; bland andra Isaac Grünewald Leander Engström Birger Simonsson och Gösta Sandels På denna fria skola gick "en massa individer med långt hår, stora halsdukar och slokhattar som sattes på sned på ett sätt som verkligen imponerade på mig som bara var sjutton år och den yngste i laget. Den mest fantastiska av dem alla var naturligtvis Isaac som hade längre och korpsvartare hår än alla andra och en fladdrande lila halsduk. Vi blev goda vänner." Men förbundets skola stängde efter vårterminen 1908 och tillsammans med Grünewald for Einar Jolin till Paris och Henri Matisses målarskola. Inom parentes kan nämnas att denna akademi egentligen initierades av Carl Palme, som var bekant med Matisse och var den som fann den lokal som var den första som inhyste skolan, ett nedlagt nunnekloster. Många av kamraterna från Stockholm möttes i den franska metropolen. Andan på Matisseakademien var god och lärorik och inte minst för Jolin blev åren hos den franske mästaren av stor betydelse, men kanske ska man trots allt inte överdriva Matisses inflytande på de unga adepterna. Men självklart var den unge Jolin påverkad av Matisse och inte minst av den orientaliska konsten som han upptäckt på Musée Guimet och med detta som grund utvecklade han på 1910-20-talen en ytmässig, dekorativ, lätt naiv stil med blond färgskala i oljemålningar och akvareller. Under 1910-talet hade det skapats en ny konstmiljö i Sverige, framför allt i Stockholm. Det var de unga svensk-franska artisterna, med Isaac Grünewald som banérförare, som tagit med sig sina expressionistiska ideer från Frankrike och med dessa starkt influerat det svenska konstlivet. Tillsammans med Nils Dardel målade Einar Jolin i Senlis 1913 men återvände till Stockholm följande år. Man kan i det sammanhanget notera att Jolin, liksom Dardel, tar till naiva stildrag innan denna rikting ens fått fotfäste i den svenska konsten. Naivismen var väl heller inte helt främmande för Matisse även om den hos honom inte är särskilt iögonfallande. Jolin hade också en naturlig kärlek till det kultiverade och förfinade äldre måleriet, han hade tagit starka intryck av alla sina besök på Louvren där han inspirerades av mästare som Rubens, Watteau och Chardin. När Einar Jolin tillsammans med kamraterna återvände från Paris som "1909 års män" var han med om att skapa ett verkligt rabalder, den goda smakens väktare och Albert Engström satte i halsen. På 1930-talet döpte Nils Palmgren, Jolins biograf, en grupp svenska målare till purister, ett uttryck som egentligen lanserades av de franska konstnärerna Amedée Ozenfant och Le Corbusier. Palmgren avsåg, bland andra, målarna Torsten Jovinge, Erik Byström, Wilhelm Wik och Helge Linden. Men även Einar Jolin kan nog betecknas som purist, då i samma bemärkelse som Albert Marquet i den franska fauvistkretsen. Redan under tiden i Paris framträdde i Jolins måleri hans utpräglade sinne för kompositionens jämvikt och harmoni. I Promenaden visar konstnären, som alltid, prov på ett säkert och utsökt färgsinne parat med en utpräglad känsla för linjens nerv och rytm. Man kan här förnimma en viss nature morte-karaktär, färgen är pastellmjuk och sval, t

6 May 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
[email protected]
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 May 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
[email protected]
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407