Fisker og gutt på bryggen Olje på lerret, 51x70 cm Signert nede til høyre: C Krohg LITTERATUR Oscar Thue, red. Knut Berg: "Christian Krohg", Oslo 1997 side 232-233 "Tidlig i juni 1897 reiste Krohg over København og Hamburg til Amsterdam for å studere hollandsk malerkunst. Han foretok avstikkere til Rotterdam, Haag, Harlem og Brussel, og oppholdt seg en drøy uke i Paris før han reiste til Dieppe for å besøke Frits Thaulow og hans familie i Villa des Orchidées. Her traff han Oscar Wilde. (....) I oktober 1897 avholdt han en omfattende mønstring hos Blomqvist, og i november 1898 presenterte han en ny utstilling i de samme lokaler." Thue side 232-233