"Formaning", 1884 Olje på lerret, 35x27 cm Usignert Attestert verso: Dette Billede er malt av Christian Krohg 13/11-52 Per Krohg PROVENIENS Fru Duborgh Privat eie LITTERATUR "Christian Krohg" Nasjonalgalleriet 1987, katalog ved Oscar Thue og Ingeborg Wikborg Christian Krohg "Kampen for tilværelsen", 1952 kapittel "Albertine", avbildet side 688 «Christian Krohg, Bilder som griper» Nasjonalmuseet, 2012, variant omtalt og avbildet side 116-117, kat 25 Sørlandets Kunstmuseum en variant i samlingen under tittelen " En formaning", 1884 "I mars 1885 hadde Krohg og Erik Werenskiold utstilling sammen i Fritzners Pavillion på Karl Johan. Blandt Krohgs bilder var "Et forhør", som nå har tittelen "En formaning". Motivet, som er et av de sentrale i hele Krohgs sosiale tendenskunst, er kjent i fem utgaver; et forarbeide, et i Christianssands Billedgalleri, en replikk og to senere varianter... I sin ungdom var han (Krohg) en konservativ med borgerlig bakgrunn. Gjennom studieårene i Tyskland, og særlig under innflytelse av Georg Brandes som han møtte i 1878, utviklet han seg til å bli en samfunnsbevisst radikaler. Riktignok benektet han selv at det var noe annet enn det maleriske som interesserte ham. Bildene formidler imidlertid i høy grad hans varme interesse for mennesker g deres levekå, slik det også kommer til uttrykk i boken "Albertine", utgitt 20. desember 1886." Wikborg side 132 Sørlandets Kunstmuseum har en variant i samlingen under tittelen «En formaning» datert 1884, som var utstilt i Nasjonalgalleriets utstilling «Christian Krohg, Bilder som griper» i 2012