Auction archive: Lot number 180

Maria Miesenberger, Utan titel (Fairytail II)

Contemporary
15 May 2013
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$9,086 - US$12,115

Contemporary
15 May 2013
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$9,086 - US$12,115

MARIA MIESENBERGER född 1965 Untitled (Fairytale II) / Utan titel (Saga II) Signerad och daterad på baksidan Maria Miesenberger 2000. Edition 2/10. Gelatinsilverfotografi, 93 x 128 cm. PROVENIENS Galleri Lars Bohman, Stockholm LITTERATUR Maria Miesenberger Sverige/Schweden, Tyskland 2011, bild 039 Maria Miesenberger representerar ett unikt och spännande konstnärskap. Hon har sedan 1990-talet fascinerat sin publik med sina fotografier och skulpturer, ständigt levererat någonting nytt och innovativt. Efter studier i fotografi och måleri på Konstfack i Stockholm och i skulptur på Parsons School of Design i New York debuterade hon med utställningen Sverige/Schweden på Galleri Adlercreutz-Björkholmen i Stockholm 1993 som även skulle bli hennes stora genombrott. Här presenterar hon för första gången sina bilder, vilka baseras på faderns fotoalbum, där hon suddat ut och svärtat figurerna i bilderna. I en intervju av Hasse Persson i boken Works by Maria Miesenberger beskriver Maria Miesenberger projektet Sverige/Schweden på följande sätt: "Sverige/Schweden" handlar för mig framförallt om hur en individ formas, och hur identitet skapas i en familj. Som barn tilldelas du en roll att uppfylla och spela i din familjekonstellation. En roll som sedan inverkar på hur du formas och blir till den du är som vuxen. I projektet gör jag en slags utforskning av och samtidigt en uppgörelse med de omständigheter som du som barn inte kan påverka, Jag vill påvisa godtyckligheten i rollfördelningen. En annan, ofta förbisedd, aspekt i "Sverige/Schweden" är den dubbla erfarenheten. Den av att vara andra generationens invandrare, katolskt uppfostrad och samtidigt "svensk". Min fars barndomsupplevelser av andra världskrigets Österrike har följt honom i livet och också varit mycket närvarande under min barndom. Men själva idén är framförallt en problemlösning. Är det möjligt att utifrån bilder som är helt personliga för mig berätta något som är mer allmängiltigt? Ambitionen var att öppna upp. Lösningen blev att ta bort, svärta ut, så att betraktaren själv kan fylla i."

15 May 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

15 May 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407